Wyraz SPA – co to znaczy i skąd pochodzi?

Kochasz uczucie błogiego relaksu w kojącym zmysły otoczeniu SPA? Być może zainteresuje Cię ten artykuł. Wyjaśniamy w nim, co oznacza wyraz SPA – skąd pochodzi i jaka jest jego historia. Zapraszamy do lektury!

 

Wyraz SPA i jego łacińskie korzenie

 

Istnieją dwie hipotezy etymologii tego terminu. Jedna z nich zakłada, że wyraz SPA jest akronimem łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam”, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza: zdrowy przez wodę. To powiedzenie ukuto w czasach starożytnych, kiedy zaobserwowano dobroczynne działanie wód termalnych na ciało, a także dostrzeżono silną więź pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Budowane przez starożytnych Greków i Rzymian łaźnie publiczne (termy), były nie tylko miejscem dbania o higienę, ale stanowiły również centra życia kulturalnego oraz społecznego. Oprócz basenów z zimną i ciepłą wodą, łaźni parowych (dziś nazwalibyśmy je saunami), sal do masażu i do wypoczynku, termy mieściły również biblioteki, pokoje muzyczne, a nawet stadiony. W takim miejscu, każdy Rzymianin mógł zrelaksować swoje ciało i umysł, nadrobić zaległości towarzyskie, ubić parę interesów. Co ciekawe, termy rzymskie były dostępne dla wszystkich: ludzi wolnych oraz niewolników.

 

Wyraz SPA, czyli wszystko zaczęło się w Belgii

 

Druga hipoteza wyjaśniająca skąd pochodzi i co znaczy wyraz SPA zakłada, że dzisiejsze ośrodki odnowy biologicznej wzięły swą nazwę od belgijskiego uzdrowiska umiejscowionego w prowincji Liege. Miasto Spa położone jest pomiędzy wzgórzami, w malowniczej dolinie będącej częścią Ardenów. Bijące tu gorące źródła odkryte zostały już za czasów Imperium Rzymskiego, natomiast wzmianki o Spa jako kurorcie leczniczym wykorzystującym gorące źródła termalne, pojawiają się w dokumentach datowanych na pierwszą dekadę XIV w. Z tą miejscowością wiąże się również wiele legend i podań.

 

Magia Spa w jednej historii

 

Jedna z nich dotyczy historii pewnej niewidomej od urodzenia kobiety. Pewnego razu zatrzymał się u niej w domu pewien wędrowiec, który z wielkim zapałem opowiadał o pięknej wiosce, nad którą pochylają się góry, a roślinność jest bujna jak nigdzie indziej. Mimo, że kobieta nie mogła tego zobaczyć, postanowiła udać się do doliny i chociaż pobyć wśród tych niezwykłych okoliczności przyrody. Po kilku dniach wyczerpującej wędrówki, usłyszała szemranie strumyka w pobliżu. Poszła obmyć się po trudach drogi, po chwili konstatując, że oto odzyskała wzrok!
To tylko legenda, natomiast fakty historyczne świadczą o tym, że jednym z wiernych kuracjuszy Spa był Henryk VIII Tudor, król Anglii. Jego wizyty rozsławiły ośrodek na całą Europę, co zapoczątkowało jego prężny rozwój. W tym czasie, przyjął się w języku angielskim wyraz spa, oznaczający miejsce, w którym stosowano leczenie za pomocą wody.

 

Zapraszamy do SPA w Krakowie

W dzisiejszym rozumieniu, wyraz SPA oznacza salon odnowy biologicznej, w którym oferowane są zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyczne i lecznicze. W Magia Day SPA oferujemy najwyższej jakości zabiegi pielęgnujące ciało (np. masaże, peelingi, depilacje) i twarz (m.in. mikrodermabrazja, makijaż permanentny, maski i peelingi). Tutaj każdy, kto zechce zadbać o swoje ciało, potrzebuje chwili relaksu oraz wytchnienia, znajdzie coś dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *